Naprawa gniazda procesora

Naprawa gniazda procesora Gdynia

Uszkodzenie gniazda procesora to jedna z typowych awarii, z którymi klienci zgłaszają się do naszego serwisu laptopów w Gdyni.

Jest to poważna awaria, skutkująca niemożliwością normalnego korzystania z laptopa, jednak w rękach profesjonalnego serwisu całkowicie odwracalna. Innymi słowy, uszkodzenie gniazda procesora zawsze da się naprawić.

Co to jest gniazdo procesora?

Gniazdo procesora to rodzaj złącza z charakterystycznymi „wypustkami”, przez które procesor – serce każdego komputera – jest podłączone do płyty głównej (ang. Motherboard).  Każdy komputer ma przynajmniej jeden procesor, a więc i jedno gniazdo, choć często zdarza się, że komputer ma dwa lub więcej procesorów.

Choć gniazdo procesora (tak jak sam procesor) znajdują się w każdym komputerze, to jednak nie są uniwersalne. Rodzaj gniazda zależy od tego, jaki procesor został zastosowany przez producenta. Inaczej mówiąc, typ gniazda procesora musi być zgodny z tym procesorem.  Lenovo, Dell, ASUS, HP czy jeszcze inny producent wkładają w swój sprzęt komputerowy różne procesory. Znaczenie ma także wiek komputera, bo sprzęt zmienia się właściwie z każdą generacją procesorów. Dlatego gniazdo procesora wygląda różnie w zależności od tego, z jakim komputerem mamy do czynienia.

Jakie są objawy awarii i kiedy potrzebna jest naprawa gniazda procesora?

Płyta główna, na której znajduje się gniazdo procesora, to po prostu obwód, który umożliwia komunikowanie się pomiędzy różnymi składowymi komputera, m.in. procesorem a innymi elementami. Uszkodzenia płyty i samego gniazda na niej powodują różne objawy, które trudno jest zdiagnozować samodzielnie w warunkach domowych –  na przykład „zawieszanie się” komputera, sygnalizowanie błędów przez komputer, nie wykrywanie dysków, itp. W skrajnym przypadku komputer w ogóle się nie uruchamia. Na szczęście w naszym serwisie laptopów w Gdyni naprawiamy zarówno gniazda procesora, jak i innych elementów w przypadku ich uszkodzenia w obrębie płyty głównej.

Jak wygląda naprawa gniazda procesora?

Przede wszystkim w razie wystąpienia problemów z komputerem konieczna jest właściwa diagnostyka.

Nasz serwis ostrożnie rozbierze wszystkie części i przyjrzy się poszczególnym elementom. Ponieważ procesor jest sercem komputera, miejsce jego zamocowania, czyli gniazdo, jest szczególnie czułym miejscem na płycie głównej. Zdjęcie procesora z gniazda wymaga dużej ostrożności. Specjalista sprawdzi  charakterystyczne „wypustki” na gnieździe i dokona wymiany lub naprawy. Następnie ostrożnie zamocuje procesor w gnieździe. Jeśli komputer nie ma innego uszkodzenia, to wystarczy, aby przywrócić całkowicie bezbłędne działanie.

Ile kosztuje naprawa gniazda procesora?

Skontaktuj się z nami, by uzyskać bezpłatną wycenę. Działamy na terenie Gdyni i całego Trójmiasta.